1.The R R Komandur Plate (Class III; H'cap, Indian Horses rated 40 to 66 (20 to 39 eligible).)
(About) 1600 Metres. Time: 5.30 P.M. Race No.: 222
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. ODESSA
Tiz Wonderful-Silvery Star(USA)
61.00(64)M. NarreduP. Vinod - 5515A7
2. TRULY EPIC
Mull of Kintyre-Sun Control
61.00(64)Imtiaz A. SaitP. Trevor470A1
3. ZANZIBAAR
Chevalier-Delta Port
54.50(51)N. KaranjawalaA. Sandesh455A6
4. EXCELLENT SORRENTO
Excellent Art-Sorrento Steel(GB)
54.00(50)M. NarreduNeeraj Rawal439A3
5. WESTERN FRONT
Strong Suit-Koh Samui
53.00(48)D. TodywallaS. Zervan430A5
6. AURODEN
Mull of Kintyre-Ashka(IRE)
52.00(46)Shazaan ShahH. Zeeshan - 1.5484A2
7. LUCKY LUCIANO
Rebuttal-Aksinya
50.00(42)Adhiraj S JodhaDashrath Singh426A4
2.The Ahmed I Rahimtoola Trophy - Division II (Terms, Maiden Indian Horses, 3 years old only.)
(About) 1000 Metres. Time: 6.00 P.M. Race No.: 223
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. CELLINI
Arazan-Yomalo(IRE)
55.00(NR)Bezan ChenoyJ. Chinoy-A11
2. RUNNING RIVER
Corporate Jungle-Paramo(IRE)
55.00(NR)Vishal GaikwadAkshay452A12
3. STORM EAGLE
Stardan-Eye of the Storm
55.00(NR)Narendra LagadBhawani Singh-A2
4. THEA'S FIRE
Oath-Set Afire
55.00(NR)Narendra LagadS. A. Amit425A1
5. CHEPHIRAH
Varenar-Ajaweed(IRE)
53.50(NR)S. K. SunderjiS. Zervan456A9
6. DESPACITO
Leitir Mor-Silent Crystal(USA)
53.50(NR)D. TodywallaA. Sandesh-A8
7. FLAMING PASSION
Dean's Kitten-Dragnet(IRE)
53.50(NR)M. NarreduShrikant Kamble-A5
8. JUDY BLUE EYES
Western Aristocrat-Penny Lane
53.50(NR)Nosher CamaB. Nikhil-A3
9. PERIWINKLE
Dean's Kitten-Peritomoreno
53.50(NR)P. ShroffN. S. Parmar-A10
10. PRINCESS AVIKA
Net Whizz-Persian Delight
53.50(NR)C. RajendraNeeraj Rawal-A6
11. TURMERIC TOWER
Diffident-Smoky Opal(USA)
53.50(NR)Narendra LagadDashrath Singh453A13
12. WHYDAH
Whatsthescript-Kilkenny
53.50(NR)Faisal A. AbbasP. Trevor-A4
13. WONDER GIRL
Chinese Whisper-Gossip
53.50(NR)Deepesh NarreduN. Rawal-A7
3.The Ahmed I Rahimtoola Trophy - Division I (Terms, Maiden Indian Horses, 3 years old only.)
(About) 1000 Metres. Time: 6.30 P.M. Race No.: 224
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. DIVINE HUNT
Arazan-Nearness of You
55.00(NR)Altaf HussainAkshay Gaikwad-A9
2. MAJESTIC WARRIOR
Leitir Mor-One Magic Moment
55.00(NR)Narendra LagadDashrath Singh-A10
3. MZILIKAZI
Kingda Ka-Al Khazneh
55.00(NR)P. ShroffAkshay-A6
4. REVELATOR
Chinese Whisper-Martinique
55.00(NR)S. K. SunderjiS. A. Amit-A12
5. SALTBAE
Chinese Whisper-Wasabi
55.00(NR)Deepesh NarreduNeeraj Rawal426A11
6. VALIANT STAR
Varenar-Stadium of Light
55.00(NR)Deepesh NarreduKunal Bunde-A7
7. BELENUS
Arazan-Lovely Kiss
53.50(NR)D. TodywallaA. Sandesh456A4
8. DANCING JADE
Surfrider-Stringsofmyheart(GB)
53.50(NR)Narendra LagadShrikant Kamble-A2
9. FASCINATING
Excellent Art-Entendu(USA)
53.50(NR)Zadmal SinghBhawani Singh-A8
10. GOD'S DECREE
Diffident-Bayberry
53.50(NR)Narendra LagadT. S. Jodha430A5
11. PERFECT SHINING
Western Aristocrat-Cozumel
53.50(NR)S. S. ShahN. S. Parmar428A3
12. PRINCIPESSA
Varenar-Spiffy
53.50(NR)Narendra LagadSunny Chinoy401A1
13. SEE THE SUNRISE
Strong Suit-Kalpita(USA)
53.50(NR)Bezan ChenoyP. Trevor441A13
4.The Seth Ramnath Daga Trophy (Class I; H'cap, Horses rated 80 and upward (60 to 79 eligible).)
(About) 1200 Metres. Time: 7.00 P.M. Race No.: 225
Foreign Jockeys Eligible
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. CLYMENE
Western Aristocrat-Magdalena
59.00(100)Faisal A. AbbasDashrath Singh490A2
2. CELTIC PRINCE
Dancing Forever-Celtic Memories(IRE)
55.50(93)S. WaheedR. Ajinkya - 1.5456A7
3. HOLY SMOKE
Phoenix Tower-Little Treasure(FR)
55.50(93)Faisal A. AbbasS. Zervan435A3
4. CONGRESSIONAL
Razeen-Kerataka(IRE)
53.50(89)Bezan ChenoyKunal Bunde - 1.5492A6
5. GAZINO
Surfrider-La Joconde(USA)
51.00(84)Nosher CamaP. Trevor444A4
6. EXCELLENT
Excellent Art-Skyelady(GB)
50.00(82)D. TodywallaA. Sandesh433A1
7. EXCELLENT GOLD
Excellent Art-Only For Gold
49.00(80)Narendra LagadK. Nazil - 1.5420A5
5.The P A d'Avoine Trophy (Class IV; H'cap, Indian Horses rated 20 to 46 (0 to 19 eligible).)
(About) 1400 Metres. Time: 7.30 P.M. Race No.: 226
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. THOMAS HARDY
Poet's Voice-Mesmerized(IRE)
59.00(39)Vishal GaikwadP. Trevor490A8
2. ADONIJAH
Burden of Proof-Angel Child
58.00(37)M. K. JadhavD. A. Naik480A3
3. PATRIOTS DAY
Zoffany-Perseida(IRE)
56.50(34)Narendra LagadAniket Karande - 5467A5
4. GENTILLESSE
Varenar-Si Gentille
56.00(33)Sanjay KolseNeeraj Rawal512A4
5. FLYING DRAGON
Tariq-Divine Elegance
55.00(31)S. S. ShahN. S. Parmar441A1
6. MY PRECIOUS
Excellent Art-Evatina
55.00(31)Karthik G.Bhawani Singh454A7
7. ARIZONA PIE
Saamidd-Tamoshanta(GB)
50.50(22)Imtiaz A. SaitS. Zervan432A2
8. CHEZZA
Phoenix Tower-Java Bleue(IRE)
49.50(20)Faisal A. AbbasAmyn Merchant388A6
Weights raised by 0.5 kg at Handicap stage.
6.The Monifieth Plate (Class IV; H'cap, Indian Horses rated 20 to 46 (0 to 19 eligible).)
(About) 1000 Metres. Time: 8.00 P.M. Race No.: 227
HorseWtRatingTrainerJockeyHorse WtShoeDraw
1. POLYNEICES
Mull of Kintyre-Perfect Polly(GB)
60.50(44)Nosher CamaB. Nikhil460A9
2. SHIVALIK QUEEN
Saamidd-Queen of Normandy(USA)
59.50(42)Faisal A. AbbasA. Sandesh448A8
3. PLEIADES
Dean's Kitten-Six Stars
55.50(34)Nazak ChenoyP. Trevor412A3
4. RED CARNATION
Varenar-Charlotte Point(USA)
54.50(32)Narendra LagadP. S. Kaviraj - 5451A7
5. SKYSURFER
Surfrider-Stardom Bound
54.50(32)Narendra LagadSunny Chinoy391A6
6. SANDALPHON
Serious Spender-Sans Pareil
54.00(31)Himmat SinghA. S. Peter - 5469A2
7. THEA'S PET
Rebuttal-Celtic Memories(IRE)
53.50(30)Narendra LagadAniket Karande - 5440A1
8. SPEEDO
Alnasr Alwasheek-Enchante
53.00(29)Adhiraj S JodhaD. R. Shubham - 5440A4
9. BRAVE
Varenar-Mandara(IRE)
51.50(26)Narendra LagadRaghuveer Singh - 3.5496A5
Weights lowered by 0.5 kg at Handicap stage.

POOLS
JACKPOT POOL RACES2,3,4,5,6
TREBLE POOL RACES4,5,6
TANALA POOL RACESALL RACES
SUPER JACKPOT POOL RACES1,2,3,4,5,6

SPONSORS

A-LA-CARTEBAHRAINBTCCNWADIAessenza-1DASHMESHEBCO-1EBCO-2EBCO-3FH-TAPIAFORBESjhangianiHINDUSTAN-PALATEHRCHMMEHTADERBYMRCRAMASWAMYmauritiusPM-RUNGTAPOONAWALLA-GROUPRCTCrm-rukmaniROTTONSEYROTARYrusi-patelSMSHAHRMRUKMANISTYLECRACKERthumbelinaTATTERSALSUSHA-STUDVILLOO-POONAWALLALONGCHAMP